HIF-mittfältaren Brandur Hendriksson spelade från start för sitt Färöarna under onsdagen, när man mötte Israel på hemmaplan i det fortsatta VM-kvalet.
Hendriksson anslöt till HIF inför 2020 efter en sejour i isländska FH Hafnarfjarðar, och har sedan dess etablerat sig som en nyckelfigur på Skånes Stolthets mittfält. Även i sitt landslag är den spelskicklige mittfältaren en framstående figur, med nästan 50 framträdanden på meritlistan.
Under onsdagen mötte Färöarna Israel på hemmaplan i den fjärde omgången av VM-kvalet. Brandur ska ha stått för en hyfsad insats, men det hjälpte inte när hans lag förlorade med hela 4-0 efter bland annat hattrick av PSV-anfallaren Eran Zahavi. Förlusten innebär att Färöarna ligger på näst sista plats i gruppen, med endast en poäng på fyra matcher och hela minus tio i målskillnad.
Nästa match spelas på lördag då man tar emot gruppledaren Danmark.
Stöd oss på Patreon så vi kan fortsätta vår bevakning av världens finaste förening!
Ett svar på ”Brandur från start i brakförlust”