Auktion i kampen mot ALS

Det är bara några månader sedan vi möttes av beskedet att vår förre skyttekung, Luton Shelton, drabbats av den obotliga muskelsjukdomen ALS. Sedan i höstas har HIF-supportern Björn Andreasson, som själv har en nära anhörig som drabbats av ALS, startat en insamling där pengarna går oavkortat till forskningen kring sjukdomen. Nu har turen kommit till HIF där Max Svensson valt att skänka en signerad matchtröja som man kan buda hem på Tradera

För ett år sen fick Björns pappa, Ola Andreasson, diagnosen ALS. Ola är en stor HIF-supporter och den stora anledningen till att både Björn, och hans bror, än idag går och kollar på HIF. Redan i unga år så tog Ola med sina söner till Olympia och HIF-intresset har bara stegrat sedan dess. Då Ola älskar fotboll ville sönerna göra starta en insamling som ligger pappan varmt om hjärtat men även fokuserar på forskningen kring sjukdomen. Då det inte finns något botemedel mot ALS känns varenda krona viktigt till forskning.

I september anordnare Björn en fotbollsturnering för kompislag där matcherna spelades i uppblåsbara burar. 19 lag deltog och man samlade in 122.000 kr. Detta blev startskottet på insamlingen och sedan dess har man bla auktionerat ut landslagströjor från Andreas Granqvist, Albin Ekdal, Viktor Nilsson Lindelöf och Mikael Lustig samt signerade matchtröjor från MFF, IFK Göteborg, Mjällby, Trelleborgs FF, IK Sirius, Sundsvall, Elfsborg och Östersund. Nu har turen kommit till HIF och då valde Björn att ta kontakt med Max Svensson som snällt ställde upp och hjälpte till med signaturer från A-laget. Tröjan auktioneras nu ut på Tradera och all vinst går, oavkortat, till forskningen kring ALS. Vill du gå in och buda så avslutas auktionen den 18 April klockan 20.00

Den 6 juli kommer 2019 års upplaga av Fotbolls mot ALS gå av stapeln. Turneringen spelas detta året på Röke idrottsplats mellan Örkelljunga och Hässleholm. Den 19 juli kommer man dessutom anordna en golfturnering på Skyrups golfbana. Även där går alla intäkter oavkortat till forskningen

Ulla-Carin Lindquists stiftelse för ALS-forskning

Ulla-Carin Lindquists stiftelse för ALS-forskning samlar in pengar till forskning om den obotliga och dödliga nervsjukdomen amyotrofisk lateralskleros ALS som drabbar drygt 200 svenskar varje år. Sjukdomen har varit känd sedan mitten av 1800-talet men ännu vet inte forskarna vad som orsakar ALS.

Ulla-Carin Lindquist, var journalist vid Sveriges Radio och Sveriges Television. Hon verkade under många år som Rapports nyhetsankare i SVT2.

Våren 2003 diagnostiserades Lindquist med den dödliga nervsjukdomen ALS. Under de sista månaderna ägnade hon sin energi och tid åt att ge upplysning om sjukdomen och att ge den ett ansikte. Hon författade bland annat boken Ro utan åror. Dessutom spelade man in dokumentärfilmen Min kamp mot tiden  för att belysa sjukdomens förlopp. Lindquist avled samma kväll som dokumentären sändes i SVT.

Forskning bedrivs ständigt och stora framsteg har gjorts på senare tid. Vi delar varje år ut pris och stipendier till framstående forskare på området. Stiftelsen grundades år 2005 av Ulla-Carins familj. Verksamheten bygger på gåvor från allmänheten

Bli först med att kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

*