AOHs tröjauktion till förmån för HIFs dam- och flickfotboll 2020

1 December är här och som utlovat rullar så även AOHs auktion igång på Tradera. Intäkterna, som eventet genererar, blir vår julklapp till Helsingborgs IF i deras kommande satsning på dam- och flickfotboll under 2020. Och det är verkligen inga dåliga tröjor som vi lyckats komma över…

Nedan finner du en presentation av produkterna samt nedan länk till vår auktion. Eventet pågår tom den 10 December så att du, utan problem, skall hinna få hem produkten innan julafton. För visst skulle detta kunna bli Årets julklapp för en riktig HIF- supporter?

Jere Uronen (Genk) Matchtröja från säsongen 2019 (signerad)

Uronen spelade i HIF 2012-2015 innan han lämnade för spel med belgiska mästarlaget Genk. 25-åringen är även bofast i det finska landslaget som kommer att medverka vid EM-slutspelet 2020.
Alfred Finnbogason i matchtröjan från 2012
© Bildbyrån
Alfred Finnbogason (HIF) Matchtröja från säsongen 2012 (osignerad)
Den, numera, 30-årige islänningen imponerade stort under sin korta tid i HIF. Med 12 mål på 17 matcher skrev han in sig i många HIFares hjärta. Karriären har sedan gått vidare i bla Holland, Spanien och Grekland. Sedan 2016 spelar den isländska landslagsmannen i tyska Augsburg men följer frekvent vad som händer i Skånes Stolthet
Lucas Ohlander, Fremad Amager
© Bildbyrån
Lucas Ohlander (Fremad Amager) Matchtröja från säsongen 2018/19 (signerad)
26-årige Ohlander har tillhört såväl HIF som HIFs Akademilag genom åren. Sedan 2017 återfinns han numera i Danmark där han bla spelat för Helsingör, Fremad Amager och, under innevarande säsong, Næstved BK. Mittfältaren har noterats för över 20-talet landskamper, för Sverige, på ungdomsnivå.
Alejandro Bedoya (Philadelphia Union) Matchtröja från säsongen 2019 (signerad)
Ale Bedoya spelade i HIF 2012-2013 och har även spelat i klubbar som Glasgow Rangers och franska Nantes. Sedan 2016 återfinns han i MLS där han är lagkapten för Philadelphia Union. 32-åringen är även bofast i USAs fotbollslandslag sedan 2010
Ardian Gashi, glädje, jubel.
© Bildbyrån – 43035
Ardian Gashi (HIF) Matchtröja från säsongen 2010 (osignerad)
Den aktiva karriären hamnade på hyllan 2018 efter spel i norska Örn-Horten. Dock minns alla fortfarande hans fyra år i HIF där han bla blev utsedd till Årets HIFare 2012. En av klubben främsta mittfältare genom tiderna och Ardians hjärta bankar, fortfarande, oerhört starkt för klubben. Svensk Mästare 2011, Cupmästare 2010-2011 samt Supercup-mästare 2011-2012. Noterades för över 150 matcher i den röda tröjan
Andreas Linde under fotbollsmatchen mellan Sverige och Nigeria den 7 augusti 2016 under OS i Manaus.  Foto: Daniel Stiller / Bildbyrån
Andreas Linde (Molde) Målvaktströja från OS i Rio 2016 (signerad)
26-åriga Andy Linde tillhörde HIF 2008-2015 då han lämnade för spel med norska mästarlaget Molde FK. Linde var med i Sveriges trupp vid U21-EM 2015 och representerade Sverige vid Olympiska sommarspelen 2016 där han agerade förstemålvakt.
Ema Boateng (HIF) Matchtröja från säsongen 2013 (signerad)
Den 25-årige mittfältaren spenderade tre säsonger i HIF (37 matcher/4 mål) innan han återvände till USA och spel i LA Galaxy. Fram till i somras tillhörde, för det mesta, lagets startelva och agerade framspelare till Zlatan Ibrahimovic. Håller fortsatt till i MLS men tillhör numera DC United från Washington
Rasmus Jönsson (Buriram United) Matchtröja från säsongen 2019 (signerad)
29-årige Rasmus Jönsson kom till HIF redan 2002 och återvände, efter en utlandskarriär, åter till klubben under 2018. I somras lämnade han åter HIF för spel i Thai League 1 och storklubben Buriram United. Jönsson blev bla Svensk Mästare 2011 med HIF och har även noterats för 2 A-landskamper för Sverige
David Accam i tröjan från 2013
© Bildbyrån – 64284
David Accam (HIF) Matchtröja från säsongen 2013(signerad)
Den 29-årige anfallaren anlände från Östersund 2012 men alla minns Accam för sin tid i HIF. 38 mål, på 81 matcher, talar sitt tydliga språk om vad han betytt för HIF under 2010-talet
Blev 2014 utsedd till Årets HIFare och lämnade därefter för spel med Chicago Fire i MLS. Håller numera till i Columbus Crew (MLS) men kommer, 2020, spela för nystartade Nashville SC som lagets stjärnvärvning
Andri Runar Bjarnason (Kaiserslautern) Matchtröja från säsongen 2019/20 (signerad)
Andri Bjarnason kom, som isländsk skytteligavinnare, till HIF 2018. Isländsk landslagsman som även vann Superettans skytteliga 2018. Lämnade HIF, 2019, för spel med tyska Kaiserslautern
Emil Krafth i en match mot Syrianska den 14 september 2013 i Helsingborg Foto: Avdo Bilkanovic / BILDBYRÅN
Emil Krafth (HIF) Matchtröja från säsongen 2013 (osignerad)
25-årige landslagsförsvararen, Emil Krafth, kom till HIF redan 2012. Det blev tre säsonger i klubben innan han lämnade för spel i italienska Bologna. Resan har sedan gått vidare, via franska Amiens, till Premier League där han, numera, tillhör Newcastle United. Lär, tillsammans med Granen, bli HIFs bidrag till nästa års EM-slutspel
Atiba Hutchinson (Besiktas) Matchtröja från säsongen 2018/2019 (signerad)
36-åriga Hutchinson är Kanadas främste fotbollsspelare genom tiderna med närmre 100 landskamper på sitt cv. Tillhörde HIF 2004-2005 och har sedan dess bla blivit dansk mästare (FC Köpenhamn) och turkisk ligavinnare med Besiktas. Han är inne på sin sjunde säsong hos turkarna där han närmsta anses ha legendstatus
Joseph Baffo (Duisburg) Matchtröja från säsongen 2019 (signerad)
Joe Baffo kom till HIF redan som 17-åring och stannade i tre säsonger innan han lämnade för spel i Halmstads BK. Representerat Sverige på bla U21-nivå och har de senaste säsongerna varit proffs i Tyskland.
Ólafur Skúlason, Helsingborg,
© Bildbyrån – 62561
Olafur Skulason (HIF) Matchtröja från UEFA-cupen 2007/2008 (signerad)
Anlände, från Brentford, 2007 och blev den första islänningen att vinna supportrarnas hjärta. Noterades för 53 matcher under sina tre säsonger i klubben. En korsbandsskada satte stopp för fler men Skula är för evigt ihågkommen för sitt krigarhjärta och förmåga att alltid gå 100% in i närkamperna. Fortfarande aktiv, nu på Island, med 36 landskamper i bagaget
Förutsättningar för auktionen avseende betalning, frakt mm finner du via länkarna till respektive auktion. Tänk på att eventet avslutas ca klockan 13.00 den 10 December. Detta för att tröjorna skall kunna hinna fram till sina nya ägare innan julafton.
AOH vill även passa på att tacka samtliga spelare som valt att skänka tröjorna så att vi kan genomföra denna auktion till förmån för HIFs satsning på dam- och flickfotboll under 2020
Ni hittar länken till Auktionerna här

AOH drivs, i stor utsträckning, på ideéll basis. Vill du ge oss en applåd kan du swisha en slant till 0703890866. Tack!

Bli först med att kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.

*